Урок 1.

Тема. Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія. Звуки мови й мовлення. Голосні та приголосні звуки

Мета уроку:  

  • сформувати уявлення учнів про фонетичну систему української мови;
  • визначити місце фонетики в системі науки про мову;
  • доступно з’ясувати п’ятикласникам відмінність між звуками

мови й мовлення;

  • навчити учня розрізняти голосні та приголосні звуки;
  • розвивати навички орфоепічної грамотності;
  • розрізняти поняття “звук і буква”;
  • виховувати інтерес до мови.

Тип уроку.       Засвоєння нових знань.

Обладнання :  таблиця “Що вивчають науки про мову”.

Інноваційні методи проведення:

-активні та інтерактивні методи;

-групова форма роботи.

 

Хід  уроку

І. З’ясування емоційного стану учнів (графічно):

  • настрій прекрасний;           
  • гарний настрій;        
  •        -настрій не дуже гарний;

                      

 

Готовності до уроку:

  • повністю готовий до уроку; 
  • частково готовий;
  • не готовий до уроку.

      

 

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Цілевизначення та планування роботи учнями методом незакінчених

речень.

               На цьому уроці я хочу...

               Після цього уроку я зможу.... 

ІV Актуалізація опорних знань.

1. Цікава інформація  як мотиваційний момент.

Лауреат конкурсу

 У 1928 році в Парижі відбувся конкурс мов, на якому не могли визначити – яка мова    наймилозвучніша. Зачитували тексти різними мовами тими, що належать великим і могутнім народам, і тими, що їхні носії не такі вже й відомі у світі. Виразність і мелодійність української мови була належно оцінена членами журі.

Серед чотирьох переможниць конкурсу наша молодь зайняла третє місце, поступившись французькій і італійській і залишивши після себе, мову фарсі (перську). Так гнана й переслідувана колись у себе вдома попелюшка потрапила в принцеси.

 ( За А. Матвієнко)  

 

2. Метод “Асоціацій”(прямокутник)”

Чим подобається особисто вам українська мова?

Доберіть прикметники до словосполучення  українська мова, які на вашу думку пов’язані з даним поняттям.

Спробуємо визначити поняття “мова”. Мова - це засіб спілкування націі та засіб виділення серед інших націй. Вивчає мову (її будову, функції, розвиток) наука мовознавство. Ця наука має розділи.

.

3. Самостійне ознайомлення й повторення вже відомих розділів мовознавства за допомогою таблиці “Що вивчають науки про мову” (1 таблиця на парту).

Розділи науки про мову

 

Розділ

Що вивчає

Фонетика

Звуки

Графіка

Букви

Словотвір

Творення слів

Лексикологія

Походження й уживання слів

Лексикографія

Опис словникового складу

Орфоепія

Правила вимови

Орфографія

Правила написання

Морфологія

Слово як частину мови

Синтаксис

Словосполучення, речення

Пунктуація

Правила вживання розділових знаків

Стилістика

Стилі мови

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Евристична бесіда

З’ ясуйте, з якими розділами ви вже знайомі (словотвір, орфографія, морфографія, синтаксис).

Без яких розділів людина не зможе грамотно говорити, писати?

Для чого вивчають матеріали інших розділів.

2. Метод взаємних запитань

Опрацювати самостійно теоретичний матеріал підручника  (§ 15    ст. 28)

          Застосовуючи метод взаємних запитань, засвоїти матеріал підручника про творення звуків.

Приклад запитань

1. Які природні звуки нас оточують?

 

2. За допомогою чого здійснюється усне спілкування між людьми.

6. Метод “Конструктор”

Із поданих звуків утворіть якнайбільше слів:

 [м] ;[т] ;[а] ;[и] ;[о] ;[с] ;[е] ;[в]

Висновок записати самостійно: окремо взяті звуки нічого не означають. Тільки поєднуючись між собою та розташовуючись у певному порядку, звуки мови утворюють слово.

7. Слова :Зуб - дуб,  пень – день,  ранок – ґанок,  череда – середа, нора – гора, жити – жати, рік – рак.

 

Пара слів

Звуки, якими різниться

Зуб - дуб

[з] - [д]

Пень - день

[ п] - [д]

Жити - жати

[и] - [а]

Рік - рак

[і] - [а]

 

8. “Творча лабораторія”

Додаючи або віднімаючи один звук на початку або в кінці слова, утворіть нове слово. Вимовте  новоутворені слова.

 

      Буря – буряк.

      Їжа – їжак.

      Буква – буквар.

      Линок – клинок.

      Міх – сміх.

Які звуки змінювали значення слова? Які із звуків утворюються за допомогою голосу, а які-за допомогою шуму і голосу або тільки шуму. Відповідь: голосні й приголосні.

 

VI. Повторення, поглиблення, уточнення знань учнів про звукову систему мови.

 

1. Пояснення нового матеріалу про звукову систему мови (приголосні й голосні звуки).

2. Заповнити “Матрицю” до теоретичного  матеріалу “Голосні й приголосні звуки”.

Матриця “Голосні й приголосні звуки”

 

Питання

Відповідь

1. Які органи творять звуки?

Мовлення

2. Які звуки постають тільки з голосу?

Голосні

3. Які звуки утворюються з голосу і шуму?

Приголосні

4. Скільки звуків в українській мові?

38

5. Скільки голосних?

6

6. Скільки приголосних?

32

 

3. «Поетична скарбниця»

Прослухайте вірш. Чи погоджуєтесь ви з думкою Голосних? Запишіть твердження, з якими ви погоджуєтесь, з якими ні? («так» і «ні»).

 

Міркували звуки в алфавіті,

Ті, які наймення Голосні,

Що вони за всі слова в одвіті.

Що вони озвучені одні.

Кожен склад утворюється ними.

Завжди ставлять наголос на них.

Недаремно ж звуться Голосними.

Інші звуки всі при Голосних.

Та так звані Приголосні звуки

Без  серйозних нищіють занять.

Тільки знають шуми, хрипи, грюки.

Та сичать, хлюпочуть, бубонять.

Їх би гнати - з мови, безумовно.

Бо від них пуття немає, ні!

Так приблизно подумки, безмовно

Міркували звуки Голосні.

                    «Так»                                       «Ні»

1. Склад утворюється за допомогою       1. Приголосні звуки без

    голосних  звуків.                                       серйозних нищіють занять.

2. Завжди ставлять наголос на них.         2. Немає від них пуття

 

VII. Закріплення знань і вироблення вмінь.

 

1. Лабораторна робота з мови «Порівняльний аналіз»

              ( групова форми роботи).

Вимовити вголос подані парами слова. Якими звуками вони різняться? Що означає кожне слово? Як зміна одного звука іншим змінила значення слова?

Доповідач з групи чітко оголошує результати аналізу лабораторної роботи, узагальнює думки, ідеї членів. Робота оформлюється в заготовлені таблиці.

1гр. Зуб-дуб, жити-жати, слива-злива.

2гр. Ранок-ганок, рік-рак, кава-лава.

3гр. Гора-нора, череда-середа, бік-бак.

4гр. Холод-голод, сумка-думка, тінь-кінь.

                                   

 

«Порівняльний аналіз»

 

Пара слів

Звуки, за якими різниться слово

Характеристика

Зуб-дуб,

[з]-[д],

Приголосні

жити-жати.

[и]-[а]

Голосні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Довідкове бюро»

   Щоб передати на письмі звучання слова , його записують повністю в квадратних дужках: мова[мова:], позначаючи наголос. Це фонетичний запис. Його ще називають фонетичною транскрипцією.

2."Метаграма"

Учні розгадують віршовані загадки, встановлюючи два слова, у яких зміна початкових звуків зумовлює зміну лексичного значення. Відгадати й записати у вигляді фонетичних транскрипцій, підкреслити ці звуки.

 

І хвостом не встиг змахнути

Рудошерстий курокрад,

Як хтось літеру поцупив.

Змінам цим рудий не рад,

Бо припало стати харчем,

Найсмачнішим для китайців.

(Лис-рис)

 

З [д] скликаю всіх до себе:

"Друзі, м’яч, погода - рай!"

З [т] мене писати треба -

Вибирай!

(Двір- твір)

 

Шкребтись  я буду у норі

Й все старанно гризти,

А зміни літеру в мені -

Замовкну й не писну.

(Миша- тиша)

 

Літерою "ес" почнуся

Кожному я пригожуся,

Двісті тисяч нас таких

Точних, гарних і гучних.

Коли першу букву змінять,

Бо де інший є метал,

Щоб так легко все паяв?

(Слово-олово)

 

Приклад:             

Миша [миша]- тиша[тиша]

 

4. Метод "Консонантизм" (система приголосних звуків).

 

За літерами на позначення приголосних встановіть слова, вписавши пропущені літери на позначення голосних:

Трктр,срдвщ,рвлц,млдйнсть,ктстрф,пстрф,рйдг,сктртн,чрвнк,држв,мшн,лтртр,

крвник.

               Приклад:

                                  Врснь – вересень - [е],[е],[е].

                                  Пстрф – апостроф - [а],[о],[о].

5. Робота з підручником.

Виконати за підручником вправи  № 240, 241.

6. «Творча майстерня»

Застосовуючи закон додавання, утворіть слова. У ролі доданків виступають голосні та приголосні звуки. Записати слова за допомогою транскрипції.

1. Приголосний + голосний + приголосний + голосний = слово.

2. Голосний + приголосний + голосний = слово.

3. Приголосний + приголосний + голосний = слово.

4. Голосний + приголосний + приголосний + голосний + приголосний + приголосний + голосний =слово

 

VІІІ. Узагальнення вивченого на уроці

Рефлексія навчального процесу

1. Сьогодні на уроці я дізнався…

2.  Навчився …

3.  Найцікавішим було…

4.  Мій найбільший успіх …

Оцінювання учнів..

 

ІХ. Домашнє завдання.

 

 

 

 

 

 

                                                                  

 

Урок  2. Тема. Тверді й м’які  приголосні

Мета уроку :

- навчити учнів правильно вимовляти тверді та м’які

приголосні;  

- удосконалювати вміння та навички учнів, пов’язані

 з розрізненням твердих і м’яких приголосних;

-  виховувати інтерес учнів до мови.

Тип уроку. Комбінований.

Обладнання. Таблиця « Приголосні звуки ».

 

Хід уроку

I. З’ясування емоційного стану учнів, готовності до уроку

 (графічно).

II. Оголошення теми й мети уроку.

III. Цілевизначення очікуваних результатів навчання самими учнями.

       1. На цьому уроці  я хочу навчатися …

       2. На цьому уроці я буду вдосконалювати…,

виховувати…

IV. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання. „Експрес – диктант.” 

        1. Найменша одиниця мови та мовлення. (Звук).

        2. Розділ мовознавства, що вивчає звуки мови та мовлення. (Фонетика).

        3. Як позначають звук? (Узятою в дужки літерою)

        4.Як називається фонетичний запис слова?(Транскрипцією).

        5.Які органи творять звуки?(Органи мовлення ).

        6.Які звуки утворюються за допомогою голосу?(Голосні).

        7. Які звуки утворюються за допомогою голосу і шуму або тільки шуму?             (Приголосні)

        8. Скільки всього звуків  в українській мові?

        9. Скільки голосних звуків в українській мові?

       10. Скільки приголосних звуків в українській мові?       

       11.Затранскрипуйте будь-яке слово.

V. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 Метод ”Дослідження”

   Вимовте про себе пари слів і з’ясуйте, чим відрізняється вимова приголосних звуків, які стоять на початку слова. Результати дослідження записати.

         Дерево - дід;                                  зірвати – знайти;

         любити - лаяти;                             сіль – ставок;

         рідна – родина;                              дзеркало – дзінь – дзінь;

         тінь – телефон;                              цінувати – цемент.               

         нічого – нуль;

Висновок: приголосні, які стоять на початку слів кожної пари різняться вимовою. Одні вимовляються м’яко, інші – твердо.

 

VI. Повторення й уточнення знань учнів про тверді й м’які приголосні.

 

  1. Пояснення вчителем нового матеріалу

Попереднє дослідження дає змогу з упевненістю сказати, що приголосні звуки бувають тверді й м’які. У звуковому записі на м’якість приголосного звука

вказує скісна риска [ ' ] після літери: синь [син'], сіль [с'іл'], на пом’якшеність указує знак [ ’ ] : [в’ік]. М’який знак у звуковому записі не вживається.

 

2. Метод „Дизайнер”(робота в парах)

 Опрацюйте теоретичний матеріал про м’які й тверді приголосні. Уявіть себе фонетичними дизайнерами. У  фонетичній лабораторії ви повинні правильно розмістити всі звуки мовлення. Цей «дизайнерський» прийом   допоможе всім навчитись правильно вимовляти слова. Тож для вас , як для фонетичних дизайнерів, першим завданням буде розмістити всі приголосні звуки в таблиці під назвою : «Класифікація приголосних звуків»  за ознакою твердості і м’якістю. Ця таблиця допоможе робити звуковий запис слів, характеризувати їх.

 Доповідачі від деяких пар представляють і захищають свою таблицю. Респонденти слідкують за  правильністю відповіді.

 

«Класифікація приголосних звуків»

Тверді

9

[д]

[т]

[з]

[с]

[ц]

[л]

[р]

[н]

[дз]

-

М’які

9 + 1

[д']

[т']

[з']

[с']

[ц']

[л']

[р']

[н']

[дз']

[й]

 

 

Тверді

13

[в]

[п]

[б]

[ф]

[г]

[ґ]

[х]

[к]

[ж]

[ч]

[ш]

[дж]

Пом’якшені

13

[в’]

[п’]

[б’]

[ф’]

[г’]

[ґ’]

[х’]

[к’]

[ж’]

[ч’]

[ш’]

[дж’]

VII. Закріплення знань і вироблення вмінь та навичок.

 

1.Розподільний диктант

Прочитайте правильно слова. Слова із твердими приголосними випишіть в

першу колонку, з м’якими – в другу.

 

Голова, подяка, робота, рясно, криниця, село, журавель, дорога, рідня, душа, земля, діти, онуки, слава, добро, Дніпро, розум, рід, щастя, день, зілля, читацький.

  1. «Швидкопис за читанням»

Прослухайте текст, випишіть слова з м‘якими приголосними, зробіть

фонетичний запис слів, користуючись таблицею з фонетичної лабораторії.

 

У дуже давні часи Україна не була такою, як тепер. У ній не було гарних

міст і сіл, не було пошти, залізниць, літаків, фабрик та заводів. На півночі України були дуже великі простори землі, вкриті густими лісами, озерами, річками й болотами. А на південь – широкі степи, де росла така висока трава, що весною людина могла сховатись в ній із головою. Навесні ця трава зеленіла й цвіла, а влітку жовтіла й висихала.

 

Приклад:

Давні - [д а в н ' і];

Ній - [н ' і й];

Міст - [м ' і с т];

Сіл - [с ' і л];

Залізниць - [з а л ' і з н и ц '];

Літаків - [л ' і т а к’ і в  ];

Заводів - [з а в о д ' і в];

Землі - [з е м л ' і].

 

3. Прийом „Какографія” із доведенням.

Робота в групах. Клас об’єднується в 4-5 груп. Кожна отримує завдання. Керівники груп назначають виступаючих із доведенням. Доведення неправильності фонетичного запису починається словами: «Ми так думаємо…» , «На нашу думку…» і завершується: «Бо згідно таблиці…» (Метод « ПРЕС»).

 

          I гр.             Князь - [к н’ а з'];           хоробрі [х о р о б р і ];

                              звірі - [з в ' і р ' і];           міняли [м і н ' а л и];

          II гр.           Полів - [п о л і в];           гість [г ' і с т];

                              бджіл - [б д ж ' і л];        любили [л’ у б и л и];

          III гр.         Княгиня - [к н а г и н ' а];       квіти [к в ' і т и];

дівчата - [д’ і в ч а т а] ;           прекрасні [п р еи к р а с н і];

          IV гр.          Літати - [л і т а т ие];                старець [с т а  р еи ц ' ь ];

господиня [г о с п о д и н ' а]; вечерю [в е ' ч е р у ].

 

4 .„Творча майстерня”. Робота в групах.

Замініть твердий приголосний на м’який. Чи змінилося значення слова.

Запишіть пари слів. Складіть речення з двома парами.

 

I гр.- Вив, синив, сил.

II гр. - Лук, рис, мала.

IIIгр.- Лан, рад, зораний.  

IV гр. – Перелаз, бура, сад.

5. « Хвилинка – цікавинка»

Рубрика «Загадки із шухлядки". Відгадайте загадки. Відгадки затранскрибуйте.

 

Ідуть дрини вздовж дороги.

Держать струни для підмоги

По них силач – невидим

Несе світло в кожен дім.

 (Стовпи, дроти, струм)

 

Три брати на однім коні

По білій їдуть цілині.

(Пальці, ручка, папір)

 

Водовоз – торохтій

Над землею гуркотів,

Батожищем блискав,

Водицею бризкав.

(Грім, блискавка, дощ)

 

У чотирьох четверенків

По п’ятеро п’ятеренків.

До двадцяти долічив,

Потім сів і відпочив.

(Руки, ноги, пальці)

 

  1. Узагальнення вивченого на уроці. Рефлексія очікуваних результатів навчання. Оцінювання учнів відповідно до результатів засвоєння навчального матеріалу.
  2.  Домашнє завдання.

§15 (вивчити правила) , вправа 246 (1 гр.). Виписати і затранскрибувати із літописів слова з м’якими і пом’якшеними приголосними (2 гр.). 

 

Урок 3. Тема.  Дзвінкі та  глухі приголосні. Вимова звуків, що позначається буквами г і ґ

 

Мета:

          - навчити учнів правильно вимовляти дзвінкі та глухі приголосні;         

          - удосконалювати вміння та навички учнів, пов’язані з розрізненням

            дзвінких і глухих приголосних;

          - виховувати інтерес учнів до мови.

Тип уроку. Комбінований.

Обладнання: таблиця  "Приголосні звуки"

 

Хід уроку

I. З'ясування емоційного стану й готовності учнів до уроку.

II. Оголошення теми й мети уроку.      

III. Ціле визначення  та планування навчальної діяльності учнями:

 

1. На уроці я хочу дізнатися…

2. Поглибити знання про…

3. Навчитися…

4. Удосконалити…

5. Виховувати…

 

IV. Актуалізація опорних знань.

1. Опитування. Стратегія "Мозкова атака"

- Який розділ мовознавства називається фонетикою?

- Що таке звук? На які групи поділяються звуки?

- Як називається запис звуків?

- Чим відрізняються м ’які приголосні від пом’якшених, тверді від

м ’яких?

 

2. Методична стратегія ″Доповідач – і респонденти″

Один учень виступає в ролі доповідача, відповідає на питання, інші –

стежать чи правильно відповів, ставлять свої запитання за таблицю "

Класифікація приголосних звуків за ознакою твердості чи м’якості″.

 

V. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Метод ″Дослідження″

Вимовте подані слова. Поклавши пальці на гортань, перевірте: за вимови

яких приголосних відчуваємо дрижання зв’язок, за вимови яких – ні?

Зробіть висновок із проведеного досліду.

 

Навчай, праця, камінь, ґудзик, козак, хліб, криво, розум, святий, тихо.

 

Висновок: одні приголосні звуки утворюються з голосу та шуму, інші – тільки

із шуму.

VI. Повторення й уточнення знань учні про приголосні звуки (глухі та дзвінкі).

 

1. Вступне слово вчителя.

Як показало дослідження приголосні звуки можуть утворюватися – як з

голосу та шуму, так і тільки із шуму. Отже, приголосні звуки, які

утворюються з голосу й шуму називаються дзвінкими. Наприклад: [б],[д],[р].

За вимови дзвінких приголосних, голосові зв’язки дрижать. Приголосні звуки,

які утворюються тільки із шуму, називаються глухими. Наприклад:

[п],[т],[х],[с]. При їхній вимові голосові  зв’язки непорушні.

 

2. Прийом «Конструювання»

 

Скласти таблицю або розмістити у таблицю «Акустичні пари дзвінких та

глухих приголосних» для подальшої роботи у фонетичній лабораторії".

 

«11 акустичних пар дзвінких та глухих приголосних»

 

Дзвінкі

(г + ш)

[б]

[д]

[д']

[ж]

[з]

[з']

[дж]

[дз]

[дз']

[ґ]

[г]

Глухі

(ш)

[п]

[т]

[т']

[ш]

[с]

[с']

[ч]

[ц]

[ц']

[к]

[х]

 

 

«Безпарні дзвінкі та глухі приголосні»

 

г +ш

[в]

[м]

[н]

[н']

[л]

[л']

[р]

[р']

[й]

-

ш

-

-

-

-

-

-

-

-

-

[ф]

 

 

 

VІІ. Закріплення знань і вироблення вмінь та навичок.

1.«Етична скарбничка»

Прочитайте прислів’я і приказки з курсу „Етика”. Запишіть в ліву колонку слова, що починаються на дзвінкий, а у праву – ті , що починаються на глухий приголосний.

 

Лагідна відповідь гасить гнів.

Мудрий ловить останнім.

Догоджай не людям, а своїй совісті.

Хто має стид, той має й совість.

Гляди, не забудь: людиною будь!

Щирому серцю й чужий біль колька.

Не всяка стежечка без спориша, не в кожної людини добра душа.

2.Вибірковий диктант „Світлофор

 

Зі статті підручника випишіть слова, які відносяться до самостійних частин мови:

а) з глухими приголосними, які не мають пари (підкресліть їх зеленим кольором).

б) з дзвінкими приголосними, які не мають пари (підкресліть їх червоним кольором).

 

 

Стаття з підручника

 

Фольклорні твори з’явилися дуже давно, ще до появи писемності. Століттями вони побутували в усній формі. Минуло багато років , поки, разом із розвитком письма кращі  надбання усної народної творчості почали записувати письменники та вчені – фольклористи. До наших днів дійшли окремі рукописні: фольклорні збірки, укладені двісті – триста років тому.

 

 

 

3. Метод «Веббінг» (тематична павутинка).

 

Складіть тематичну павутинку до слів. Дібрані за тематикою слова затранскрипуйте. Підкресліть глухі приголосні – однією лінією, дзвінкі – двома.

Слова для павутинки:

I гр. (українська література)  - фольклор;II гр. (історія) - археологія;

ІІІ гр. (етика)  - добро;                                            ІV гр. (музика) - пісня.. (історія)   

4 . «Артикуляційний момент»

Прочитайте записані на дошці вірші, правильно вимовляючи звуки [ґ] і [г].

А вночі йшли до в’язниці

Батраки й робітники,

Щоб звільнити з темниці

Лоскотона на віки.

Рознесли всі перепони,

Гнули ґрати, мов прути:

Гей, веселий Лоскотоне,

Це прийшли твої брати!

В. Симоненко

 

 

Ґава дуже любить каву –

Чорна ґава чорну каву,

Чорна-чорна ґава з ґав –

Чорну-чорну каву з кав.

Вже й у зернах уживала –

Зерна кавові вживала.

Попила їх, попоїла!

З кави ґава й почорніла

О.Орел

5. Робота у «Фонетичній лабораторії»

Прочитайте акровірш. Знайдіть відгадку. Кожне слово відправити до фонетичної лабораторії з метою дослідження глухих і дзвінких приголосних.

 

У всіх людей одна святиня.

Куди не глянь, де не спитай

Рідніше їм своя пустиня,

Аніж земний в пустині рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас людей, без батьківщини.

 

 

 

 

 

 

Фонетична лабораторія

 

характеристика

звука

 

слово

Г+Ш

(Дзвінкі приголосні)

Ш

(Глухі приголосні)

[в с' і х]

[в]

[с'], [х]

[л' у д е й]

[л'], [д], [й]

-

 

VIII. Узагальнення вивченого на уроці.Оцінювання учнів відповідно до результатів засвоєння навчального матеріалу.

Підсумкова рефлексивна діяльність кожного учня:

Сьогодні на уроці я навчився (лася)…, поглибив (ла) знання…

Мій найбільший успіх-

 

ІХ.Домашнє завдання.

Повторити таблицю дзвінких та глухих приголосних. Виписати 3 прислів’я із підручника зарубіжної літератури. Кожне повнозначне слово відправити до фонетичної лабораторії.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 4. Тема. Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв

 

Мета уроку:

  • поглибити знання учнів про особливості української графіки;
  • пояснити особливості співвідношення між буквами та

звуками в українській мові.

  • навчити учнів користуватися алфавітом;
  • розвивати вміння, систематизувати знання;
  • виховувати в учнів інтерес до мови.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Обладнання: зміст вірша П. Чубинського „Ще не вмерла Україна” і „Клятви” Володимира Лучука

Хід уроку

І.З’ясування емоційного стану учнів , їх готовності до уроку (графічно).

 

ІІ. Оголошення теми уроку методом „Передбачення”

1. На дошці записані за алфавітом прізвища українських письменників:

 

Білоус Д. Г., Воробкевич С. І., Грабовський П. А., Довженко О., Завадович Г., Кащенко А. Ф.,  Лотоцький А. Л., Олійник С. І., Павличко Д. В., Сосюра В. М., Тютюнник І. М., Чубинський П. П., Шкрумеляк Ю. А.

 

Зверніть увагу на послідовність запису цих прізвищ. Що ви помітили?

2. Прочитайте, правильно вимовляючи слова:

 

Дощ - [д о ш ч] – 3 б., 4 зв.

Ящик - [й а ш ч и к] – 4 б., 6 зв.

.

Зіставте кількість букв і звуків у цих словах. Що ви помітили? Яка ж тема уроку?

Оголошення мети уроку.

ІІІ. Цілевизначення навчальної діяльності учнів.

ІV. Актуалізація опорних знань учнів.

 

Перевірка домашнього завдання за методом „Взаємних запитань”

 

Учні ставлять запитання один одному за пройденим матеріалом.

 

  1. Скільки звуків в українській мові?
  2. Скільки голосних звуків в українській мові? Скільки приголосних?
  3. Які приголосні звуки бувають м’якими, пом’якшеними?
  4. Із чого утворюються дзвінкі приголосні звуки?
  5. Із чого утворюються глухі приголосні звуки?
  6. Назвіть акустичні пари дзвінких і глухих приголосних.

 

V. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 

1. Метод „Дослідження

Зверніться до орфоепічного словника, розміщеного у вашому підручнику.

 

  1. За допомогою яких знаків позначено на письмі звуки?
  2. Які ще графічні знаки письма ви знаєте?
  3. В якій послідовності розташовані слова?
  4. Зробіть висновок із дослідження, для чого й де вживається алфавіт.
  5. Прочитайте алфавіт.
  6. Які відмінності у вимові звука букви?

 

VI. Засвоєння й закріплення знань та вироблення вмінь .

 

1 Пояснення вчителем теоретичного матеріалу

Знак, що слугує для позначення на письмі звука, називається літерою (буквою). Літера – це графічний знак. Крім літер, існують такі графічні знаки:

- апостроф

- дефіс

– знак наголосу

- знак переносу

. , - : ; - розділові знаки.

 

Знаки письма вивчає розділ науки про мову, що називається графікою. Розташовані в певному порядку літери становлять алфавіт (азбуку, абетку). Усього в українській мові 33 літери.

 

2. Працює творча лабораторія «Укладач словників»

(Групова форма роботи. Техніка номінальних груп).

 

I група – укладають словник (записує за алфавітом) імен дівчаток свого класу;

II група – укладають словник назви областей України;

III група – укладають словник видатних людей України

IV група – укладають словник назв тварин і птахів, які мешкають на території України

V група – укладають словник назв рослин, що ростуть на території нашої країни.

 

Оформлення здійснюється на окремому аркуші від кожної групи . Доповідач від групи проводить захист роботи з відповідним поясненням щодо розміщення слів.

 

3. Прийом „Какографія”

Знайдіть помилки в записі слів за алфавітом, запишіть правильний варіант.

 

Бісер, бузок, блакитний, ґречність, гідність, діалог, жевріти, дотеп, зухвальство, інтерв’ю, конфлікт, капосний, макітра, левада, обійстя, натяк, процедура, прізвище, символ, риторика, такт, сумління, титул, фауна, університет, шати, химерний.

 

4. Опрацювання теоретичного  матеріалу про співвідношення звуків і букв за інтерактивною технологією «Ажурна пилка»

Методична ремарка

 

Цей метод дозволяє учням працювати разом, щоб вивчити значну кількість інформації за короткий проміжок часу, а також заохочує учнів допомагати одне одному „вчитися навчаючи”.

Під час роботи за допомогою методу „Ажурна пилка ” учні працюють у різних групах . Спочатку вони працюють в „домашніх групах”. Першому представнику „домашньої групи” дається  певна інформація з теоретичного матеріалу, з якою він знайоме він знайомить свою групу,  й йде обговорення. З’ясовується чи всі учні „домашньої групи ” зрозуміли пояснення. Представники „домашніх груп” стають „учителями ” в інших групах „учнів”. „Учні ” стають „учителями”, доносячи інформацію, якою  вже володіють представникам „учителям” з „домашніх груп” . Відбувається обмін інформацією до тих пір, поки кожна група не отримає нову інформацію від „учителів домашніх груп” і самі не побувають у ролі „учителів”. Коли „вчителі” повертаються у свої „домашні групи”, відбувається обмін інформацією.

 

Картки з питаннями до теоретичного матеріалу для вчителів з «домашніх груп».

1 „учитель” –

Літера  щ завжди позначає два звуки [ш ч]: щука [ ш ч у к а ], дощ [д о ш ч].

 

2 „учитель ” –

Літера ї завжди позначає два звуки [й і]: їжак [й і ж а к ], їсти [ й і с т ие].

3 учитель –

 Літера  я, ю ,є позначає два звуки, коли стоять на початку слова ,після голосного, після апострофа:

Я - [й а ]: - маяк [м а й а к ],                          

Ю - [й у ]:- юрта [й у р т а],                          

Є - [й е ]: - б’є  [б й е ].                               

Літери я,ю,є можуть позначати на письмі голосні [а],[у],[е], що стоять після м’яких приголосних: маля [м а л' а];

  1. учитель –

  Сполуки літер дж , дз можуть означати злиті звуки [дж],[дз],[дз'],

коли відносяться до    кореня слова:

джем [дж е м ]

ґедзь [ ґ е дз ']

дзеркало -  [дз е р к а л о ]

 

Окремі звуки сполуками дз і дж  передають тоді, коли [д ] належить до префікса, а [ж], [з], [з'] – до кореня:

підживити [п’ і д ж и в и т и ]

підземний [п’ і д з е м н и й ]

5 учитель –

М’який знак звука не позначає. Він указує на м’якість попереднього приголосного звука:

 

олень - [о л е н '],         

льон - [л 'о н ]

М’якість подовженого приголосного передається так: [н':], [т':], [с':]:

                                

знання  [з н а н ': а],

волосся [в о л о с': а], 

багаття [б а г а т':а ].

 

Мотиваційний момент

Грамотний запис висловлювання залежить від вашого знання співвідношення звуків і букв .

Грамотне письмо – це показник вашого інтелекту, внутрішньої культури.

 

5. «Швидкопис за читачем»

 

Випишіть слова, у яких кількість букв і звуків є різною. Поясніть, чому так відбувається.

Рідна мова

Не можна ходити по рідній землі, не чаруючись виплеканою народом у віках рідною  мовою.  У народу немає скарбу більшого, як його мова. „Слово – це крила ластівки, вона їх не почуває, але без них

не може летіти.” Тож маємо зробити все для того, щоб не згорнулись крила, щоб не обірвалась золота нитка, яка веде з давнини в наші дні.

Мова потребує постійного, повсякденного піклування. Кожен із нас рідне слово своє повинен оберігати.

Олесь Гончар

  1. Метод «Дослідження»

Зробіть звуковий запис слів, розмістивши їх в алфавітному порядку, створюючи так званий орфоепічний словничок.. Зробіть висновок, стосовно кількості букв і звуків.

 

Від’їжджати, джерело, підземний, дзеркало, віджати, підживити, джміль, щирий, дощ, щедрість, дзьоб, ґудзик, менеджер, сходження, щемить, шоколад, чотири, кукурудза, надзвичайний, щебінь.

 

 

 

Орфоепічний словничок із дослідженням (приклад).

Бджола  [б дж о л а] – 6 б., 5 зв.

Віджати [в’і д ж а т ие] – 7 б., 7 зв.

Віддзвеніти [в’і д дз в еи н ' і т ие] – 11 б., 10 зв.

7. Розподільний диктант за математичними законами нерівності й рівності звуків і букв

Запишіть кожне слово пісні П. Чубинського до таблиці, розподіливши їх згідно нерівності й рівності звуків і букв.

Таблиця для диктанту (приклад).

 

3 = Б

3 > Б

3 < Б

[в м е' р л а]

[с л а' в а]

[в о' л ' а]

[н а м]

[м о л о д ц ' і]

[ш ч е]

[у к р а й і н а]

[б р а  т ': а]

[у с м’ і х н е ц 'а]

 

Ще не вмерла України

Ще не вмерла України,

І слава, і воля.

Ще нам, браття – молодці,

Усміхнеться доля.

 

Згинуть наші вороги,

Як роса на сонці;

Запануєм, браття, і ми

У своїй сторонці;

Душу , тіло ми положим

За свою свободу

І покажем, що ми браття

Козацького роду.

8 . «Хвилинка – цікавинка»

Відгадайте загадки. Відгадки запишіть фонетично, указуючи кількість звуків і букв.

Перший склад – від слова „кинув”,

У минулий час – від „їсть”,

Скласти разом – і, напевно,

Що то – кожен відповість.

(Київ)

 

На баскому він коні,

Вискоком – стрілою,

Мчить : північним ворогам

Грозить булавою

Але з місця не рухне

Хоч той кінь і скаче,

Серед Києва стоїть.

Хто? Угадай, юначе.

(Пам’ятник Богдану Хмельницькому)

 

Загадка-недомовка

 

Красивий, щедрий край

І мова наша – солов’їна

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься ...

 (Україна)

 

Усіх годує, напуває

А про неї не кожен дбає.

(Земля)

9 . «Артикуляційний диктант»

Працюючи в парах, прочитайте один одному „Клятву” Володимира Лучука. Випишіть слова з буквами  я, ю, є, і  в дві колонки. У першу – ті, у яких ці букви позначають м’якість, а в другу ті, у яких ці букви передають два звуки.

 

Мова кожного народу

Неповторна й – своя;

В ній гримлять громи в негоду,

У тиші – трелі солов’я.

 

На своїй природній мові

І потоки гомонять;

Зелен – клени в діброві

По-кленовому шумлять.

 

Солов’їну, барвінкову,

Колосисту – на віки –

Українську рідну мову

У дар мені дали батьки

 

Берегти її, плекати

Буду всюди й повсякчас

Бо ж єдина – так, як мати-

Мова в кожного з нас!

Володимир Лучук

10. «Загадковий запис»

Прочитайте речення з вірша С. Воробкевича. Зробіть фонетичний запис вислову.

НДІРОВОМ                                ДУРГУЙОТ

АСЛОВОРІД                              ЯХНЕСЕРД

САВОТХЕН                               ЬЛІТОКЬНЕ

ЗАБУВАЄ                                  КИКАМІНЬ

                                                     МАЄ

 

Мово рідна, слово рідне!

Хто вас забуває ,

То в грудях не серденько,

Тільки камінь має.

С.Воробкевич

11. «Фонетичний гороскоп»

Зробіть повний фонетичний розбір слів, характеризуючи кожен звук.

 

Мріяти, мідь, Європа, сиджу, буряк, щука, сьомий, площа, ґедзь.

 

Приклад:

 

Мріяти  [м р ' і' й а т ие] – 6 б., 7 зв.

м - [м] – приг., дзв., тверд.;

р - [р'] – приг., дзв., м’як.;

і - [і] – гол., наг.;

й - [й]- приг., дзв., м’як.; 

я - [а] – гол., ненаг. ;

т - [т] – приг., глух., тв.;

и - [и] – гол., ненаг..

VII. Узагальнення вивченого на уроці.

 

Рефлексія

Працюючи в парах, складіть діалог : «Що ти знаєш про звуки й букви». За основу взяти матеріали попередніх уроків.

 

VIII.Оцінювання учнів відповідно до результатів засвоєння навчального матеріалу.

 

XI.Домашнє завдання.

Зробіть фонетичний запис 4 прислів’їв про мову.

 

 

Урок 5. Тема. Склад. Наголос. Основні правила переносу

 

Мета уроку:

 - актуалізація знання учнів про мовну систему;

 - удосконалити вміння учнів ділити слова на склади, знаходити наголошений склад;

 - розвивати навики правильного переносу слів;

 - виховувати інтерес учнів до мови.

 

Тип уроку. Застосування знань, умінь і навичок.

Хід уроку

І. З`ясування емоційного стану й готовності до уроку (графічно).

ІІ. Оголошення теми й мети уроку.

Метод передбачення

На дошці висять аркуші паперу, які закривають тему уроку. На аркушах написані слова:

серця    дорога    лі-то    озе-ра 

 

серця    дорога    кві-ти    о-зе-ра

 

Питання стратегії передбачення:

         

  1. Чим  відрізняються однакові за написанням перші пари слів?
  2. Що спричинило таку різницю?
  3. Де ви зустрічались з таким поділом слів? (У Букварі)
  4. Чим відрізняється поділ останньої пари слів?
  5. Яка тема й мета уроку?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання

“Аукціон питань”

Полягає в публічному “продажу з молотка” питань із пройденого на попередньому уроці матеріалу. “Продаж” здійснюється за знаннями-відповідями, а покупцем уважається той, хто останнім дасть правильну відповідь

 

Питання  для аукціону

  1. Який знак називається літерою (буквою)?
  2. Які існують знаки крім літер?
  3. Як називається розділ науки про мову, що вивчає знаки письма?
  4. Які літери завжди позначають два звуки?
  5. Які звуки можуть означати сполучення літер дж, дз?
  6. Який знак не позначає звука?
  7. Коли літери я, ю, є позначають два звуки?

 

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Метод дослідження

(Робота в парах)

Проведіть дослідження: поділіть слова на склади, простежте, скільки поштовхів повітря ви зробили, і з яких звуків утворився склад (голосних, приголосних).

                              З тобою

Послухай, як струмок дзвенить,

Як гомонить ліщина.

З тобою всюди кожну мить

Говорить Україна.

Послухай, як трава росте,

Напоєна дощами,

І як веде розмову степ

З тобою колосками.

 

Послухай, як вода шумить –

Дніпро до моря лине, -

З тобою всюди кожну мить

Говорить Україна.

 

V. Засвоєння нових знань.

 

(Форма роботи – групова)

Етапи підготовки учнів до навчальної співпраці в групах

 

  1. Об`єднання учнів у чотири групи.
  2. Розподіл ролей між учнями всередині групи.
  3. Роз`яснення учням критеріїв оцінювання якості виконаної ними роботи.

 

1. Опрацювання теоретичного матеріалу

 Пояснення вчителем нового теоретичного матеріалу про склад із використанням опорних плакатів і схем.

Склад – це найменша вимовна одиниця, елементи якої тісно пов`язані між собою в артикуляційному і акустичному плані.

Склад може бути утворений з одного чи кількох звуків, один з яких обов`язково є голосним. Голосні звуки виступають у ролі складотворчих (складових) і утворюють вершину складу.

кількість голосних у слові

=

кількість складів

 

Решта звуків – нескладотворчі (нескладові).

 

 

СКЛАДИ

закінчуються на

 

 

 

голосний

ВІДКРИТІ

 

пе-ре-ко-ти-по-ле, ло-гі-ка

о-са, о-лі-я

 

приголосний

ЗАКРИТІ

 

ман-курт, прин-тер, ар-кан,

вар-тий, пов-зик

         

 

В українській мові переважають відкриті склади.

2. Кожна група складає матрицю  “Поняття про склад”.

 

Працює техніка номінальних груп (пояснення)

 

  • Вступ. Група сідає навколо стола, на якому є аркуш паперу із чітко сформульованим завданням. На цьому аркуші пізніше записуються пропозиції.
  • Самостійне обмірковування записування питань. Учні самостійно без консультацій записують у зошит свої пропозиції щодо сформульованого на аркуші завдання.
  • Запис ідей у таблицю. Учні записують питання в тому формулюванні, у якому вони прозвучали. Вони мають право відхиляти ті, які вже прозвучали й дописувати нові.
  • Озвучування матриці доповідачем із групи.

 

 

 

 

 

Матриця “Поняття про склад”

Питання до теоретичного матеріалу

Відповідь

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Матриця “Поняття про склад” допоможе учням при повторенні цього матеріалу на наступному уроці методом взаємних запитань або про написанні експресс-диктанту.

 

VІ. Закріплення знань і вироблення вмінь

 

1. Метод розшифровування

 

          Прочитайте подані прислів`я. Що потрібно зробити, щоб це завдання полегшити першокласнику? (Поділити на склади)

          Поділіть кожне слово на склади, користуючись опорними схемами, матрицею й додатковою  таблицею поділу слів на склади.

          (Таблиця поділу слів на склади знаходиться в кожної групи)

 

Поділ слів на склади

 

Хоча здебільшого ми ділимо слова на склади інтуітивно, але поділ на склади не довільний. Пам`ятай: звучність зростає до вершини складу + діє тенденція до відкритого складу + тенденція до милозвучності + впливає наголос. Порівняй:

 

 

 

 

 

Звуки між голосними

Попередній склад

 

Наступний склад

Приклади

будь-який приголосний

а

-

сонорний   а

дзвінкий

глухий    

ру-да, ли-па, ме-ло-ді-я, ча-ри

сонорний + сонорний дзвінкий глухий

а сонорний

-

сонорний   а

дзвінкий

глухий    

мір-ка, тур-бо-та, пор-вав, гар-ний

два дзвінкі або два глухі

а

-

два дзвінкі а

або

два глухі

трі-ска, дру-жба,

 ба-штан

кілька приголосних

`а перший     

     приголосний

-

решта   а приголосних

ба-шта,

сес-трам, ос-трів, за-здрю

наголошений попередній склад ніби “притягає” один звук

сонорний  / дзвінкий + глухий

а сонорний

     або дзвінкий

-

глухий        а

міл-ко, вез-ти, (порівняй – ве-сти)

глухий /

дзвінкий +

сонорний

а

-

глухий/       а

дзвінкий +

сонорний

ви-шня,пі-сня, бі-гла , ля-гла

подвоєні приголосні

а

-

подвоєні     а

приголосні

зі-лля, зна-ння, е-кра-нний, о-ббіг

 

1-

тінь

слід

три

брат

 і

2-

ри-ба

по-ра

го-ріх

спо-сіб

хо-ча

3-

за-ти-шшя

пи-ща-ти

лі-щи-на

ме-дун-ка

ко-пі-я

4-

ка-ні-ку-ли

не-са-мо-хіть

пе-ре-лі-сок

о-бо-ро-на

за-зда-ле-гідь

5-складові й більше

по-чи-на-ти-ся

по-не-во-лен-ня

пе-ре-су-ва-ти-ся

вій-сько-во-зо-бов`-я-за-ни-ми

 

 

 

1 група. Кра-си-во-ю й ща-сли-во-ю лю-ди-на в пра-ці ста-є.

 

2 група. Не о-де-жа кра-сить лю-ди-ну, а доб-рі ді-ла.

 

3 група. Ма-лень-ка пра-ця кра-ща за ве-ли-ке без-ді-лля.

 

4 група. З доб-рим дру-жись, а ли-хих сте-ре-жись.

 

2. Метод конструктора

 

Картки із завданнями для кожної групи:

 

 

 

1 група.

Конструктор “Слово”

 

 1     3        6       2    5     3     6       2      5      4       3      1

Від, как, бро, ка, не, циф, ви, вун, бо, тус, ра, стань

 

  1. Визначте, який за характером склад: відкритий чи закритий (позначте над кожним із них букву “В” або “З”).
  2. Сконструюйте зі складів слова

(Відстань, кавун, кактус, брови, небо, цифра)

 

 

2 група.

Конструктор “Слово”

 1     4     5       7      2      2     3     2      4,7   5    6   3

 Лі, ра, лам, нім, бук, ва нок, дер, ка, па, ки, ві

  1. Визначте, який за характером склад: відкритий чи закритий (позначте над кожним із них букву “В” або “З”).
  2. Сконструюйте із складів слова

(Ліки, лідер, кара, лампа, буква, вінок, німка)

 

 

3 група.

Конструктор “Слово”

 3,6   1     5     1         2       3      5,6    4     4     2      6    

Зе, зо, по, шит, гонь,  мля, ле, пи, ти, во, ний

  1. Визначте, який за характером склад: відкритий чи закритий (позначте над кожним із них букву “В” або “З”).
  2. Сконструюйте із складів слова

(Земля, зошит, поле, вогонь, пити, зелений)

 

 

4 група.

Конструктор “Слово”

 2     4,5    7     1    5     3     2     4,5, 6     1    3,7    6     

Са, мо, ни, м`я, ні, да, док, тор,  чик, во, ба

  1. Визначте, який за характером склад: відкритий чи закритий (позначте над кожним із них букву “В” або “З”).
  2. Сконструюйте зі складів слова

(Садок, мотор, м`ячик, вода, торба, монітор, вони)

 

 

3. Опрацювання теоретичного матеріалу про поділ слів на склади для переносу   

Метод “Я – тобі, ти – мені”

  • Кожен спікер своєї групи отримує картку з інформацією (правилом) про поділ слів на склади для переносу.
  • Спікер спочатку знайомить із правилом “свою” групу, а потім “чужу”. Переконавшись у засвоєнні матеріалу всіма членами кожної групи, повертається до “своєї”.
  • Члени “своєї” групи знайомлять спікера з набутими під час навчання знаннями.
  • Застосовуючи усне опитування членів груп учитель переконується в засвоєнні учнями даного теоретичного матеріалу.

Картки з інформацією для спікерів груп

 

1 група. Одну букву не залишаємо в попередньому й не переносимо в наступний рядок. Не можна переносити такі слова: око, яма, мрія.

2 група Не можна розривати дж, дз, якщо вони позначають один злитий звук.. Наприклад: гу-дзик (а не гуд-зик), ра-джу (а не рад-жу). Якщо дж і дз  позначають два звуки (це буває на межі префікса й кореня), за переносу їх можна розривати: під-земний.

3 група. Не можна розривати буквосполуки йо, ьо: ма-йор, синьо-го.

4 група. Скорочення за переносу не відриваємо від слів, яких вони стосуються: І.Я.Франко, 2006 р., 10 кг.

               Слова з подвоєними буквами можна переносити так: жит-тя, жи-ття. При подвоєнні літер на межі значущих частин слова можливий тільки один перенос: без-земельний.

 

4. Тренувальні вправи

Прийом «Какографії»  і «Я так думаю…»

Виправте помилки в поділі слів на склади для переносу. Обгрунтуйте виправлення за допомогою прийому “Я так думаю”.

В основі цього прийому лежить інтерактивна технологія навчання “Прес”. Відповідь будується за такою схемою:

Я вважаю, що...

Тому, що...

Отже, таким чином...

 

«Какографія»  для кожної групи

1 група. Знай-омий, сль-ози, жит-тя, від-звук

2 група. Бульй-он, дз-ьоб, настін-ний, ход-жу

3 група. Серй-озний, операці-я, Украї-на, я-скравий

4 група. Гуд-зик, ім`-я, зі-лля, 3-кг

 

5. Опрацювання теоретичного матеріалу про наголос у словах

Мотиваційний момент

 

Учитель читає вірш-загадку Д. Білоуса про наголос.

Хто про себе так говорить?

 

Хто про себе так говорить?

Я всесильний, я могутній,

Хай дізнаються присутні,

Що в крані фонетичній

Я на службі довговічній.

Славний радник Королеви

У палаці кришталевім

Словам значення міняю

Словоформи обираю.

Буде мука чи мука -

 

Визначить моя рука.

Води є, нема води.

Розберись й розсуди

Чи важливий я чи ні

В фонетичні стороні.

 

Питання до учнів:

Хто про себе так говорить?

Чи важливий наголос?

 

6. Пояснення вчителем теоретичного матеріалу про наголос з застосуванням схеми.

 

НАГОЛОС

 

 

 

 

Вільний

                         ′        

книжка

                           ′          

писати

                                         ,

паперовий

Рухомий

               ,            ,

рука – руки (зміна форми)

                    ,                ′                

дорога – дорога (зміна значення)

Подвійний

                            ,

помилка

                    ,

помилка

                    ,

завжди

                                   ,

завжди

Ознайомлення з наголосом в орфоепічному, орфографічному, тлумачному словниках.

7. Прийом «Лови помилку».

Прослухайте оповідання, складене учнем. Неправильно наголошені слова випишіть. Поставте наголос.

                                                                                 ′                                                

           Серед стрімких скель стояв високий лицарський замок.  Його оточував

                                                   ,

 глибокий рів та земляний насип. Дістатися до палацу можна було вузькою

           ,                                                                       ,                ′

дорогою.  Підніматися нею було справжньою мукою. Дорога петляла між

                                                                               ′ ,

проваллями. Їхнє дно нагадувало справжнє пекло.

 

VІІ. Узагальнення вивченого на уроці

«Лабораторія складу»

Індивідуальне завдання для кожного члена групи.

 

Розгляньте ілюстрації до літературних творів українських письменників. Доберіть п`ять слів, які асоціюються із цими малюнками. Відправте кожне слово до лабораторії складу для дослідження.

Картки для дослідження (індивідуальна робота)

«Лабораторія складу»

Дослідники: група №                                 П.І. учня

 

Слово

Дослід

 

 

 

Кількість складів

 

 

 

 

Поділ слова на склади

 

 

 

Склади для переносу

 

 

 

Відкриті склади

 

 

 

 

Закриті склади

 

 

 

 

Наголошений склад

 

 

 

 

Оцінка___________

VІІІ. Оцінювання учнів відповідно до результатів засвоєння навчального матеріалу.

Картка

оцінювання роботи учня в групі

Дата:_________________

Прізвище, ім`я:_________________

 

Критерії оцінювання

Самооцінка

Оцінка членів групи

Підсумкова оцінка вчителя

Я спільно з іншими працював над досягненням загальних цілей

 

 

 

 

 

 

Я ретельно сам працював над завданням

 

 

 

 

 

 

Я підбадьорив інших

 

 

 

 

 

 

 

ІХ. Домашнє завдання. Запишіть вірш про мову. Поділіть кожне слово на склади, поставте наголос.